Робота бібліотеки 2024-2025

Додайте текст тут...

6 вересня- день читання книг

Книга – одне з найбільших чудес, створеною людиною. З тих пір, як люди навчилися писати, всю свою мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє. Сьогодні ми не знаємо хто написав першу книжку, як вона називалася. Книга – унікальне, феноменальне творіння людства. Ми не можемо уявити своє життя без книги. Книги – наші постійні супутники. Книга – джерело знань для школяра, студента, кожної людини. Книга – наш найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях . Недарма в народі кажуть: книга вчить як на світі жить; хто багато читає, той багато знає.У нашому Верхньоторецькому НВК читають усі, бо ми велика шкільна родина. Але все ж таки цікаво, скільки книг треба прочитати, щоб бути освіченим, розумним, мудрим, щоб пізнати світ? Цього ніхто не знає... Бо читати потрібно все життя. Вік живи, вік учись.

Олександр Довженко, як видатний діяч української культури

(130 років від народження) 

 Олександр Довженко (1894–1956) – український радянський письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, актор, поет, публіцист. Творчість О. Довженка вивчають у 11 класі . Олександр Довженко зняв і поставив 14 фільмів, написав майже 20 кіносценаріїв і кіноповістей, створив більше 20 новел та оповідань. Перший серйозний успіх прийшов до митця з виходом фільму «Звенигора». Далі був фільм "Арсенал" та "Земля", у 1935 фільм "Аероград", а у 1939р. фільм "Щорс". Усі фільми мало великий успіх, не дивлячись на те що де котрі були під забороною. Плідним періодом у творчості письменника були воєнні і перші післявоєнні роки. Тільки упродовж 1942 – 1943 років ним було опубліковано 18 статей, п'єса, кіноповість, 10 оповідань і низка новел, що були написані на основі реальних подій. Оповідання «Воля до життя» О. Довженко створив у 1942 році. В основу сюжету він поклав реальний випадок із практики армійського хірурга М. Дудки – чоловіка своєї сестри. Оповідання «Ніч перед боєм» теж засноване на реальних подіях. Епосом війни називають кіноповість Довженка «Україна в огні», яку митець писав упродовж 1941–1943 років. Після того, як уривки однойменного сценарію фільму були опубліковані у пресі, його заборонили для подальшого друку і зйомки. Упродовж 14 років – з 1842 по 1955 рік О. Довженко працював над кіноповістю «Зачарована Десна». Сам митець назвав жанр свого твору «автобіографічним оповіданням». Остання картина Довженка – «Прощавай, Америко!», залишилася незавершеною. Довженко встиг відзняти лише третину фільму. Плівка перебувала в архівах 46 років, і поки її не знайшли, вважалася втраченою. Вперше картину показали у програмі «Панорама» у 1996 році на Берлінському кінофестивалі. 

Павло Грабовський

 160 років від народження

Цього року, 11 вересня, виповнюється 160 років від дня народження українського поета, публіциста, перекладача та державного діяча Павла Арсеновича Грабовського. Народився поет у межах Харківської губернії, у селі Пушкарному (нині с. Грабовське Краснопільського району Сумської області) 1864 року, Павло Грабовський походив з сім'ї сільського пономаря. Успішно закінчив Охтирську бурсу (1874-1879 рр.) Вступив, але так і не довчився у Харківській духовній семінарії. Його виключили через участь у діяльності харківської групи організації «Чорний переділ». Але П.А. Грабовський сформував власний погляд на систему народної освіти та педагогіку. Причому система його поглядів перепліталася з суспільно-політичними переконаннями письменника.У багатьох своїх поезіях («Наша слава», «До школи», «Вставайте, вкраїнці») П.А. Грабовський закликає «дбать про шлях освіти». Поет вважав, що освіта й наука – ті важелі, за допомогою яких можна підняти народ на боротьбу. А для того, щоб детальніше висвітлити питання громадського та політичного життя свого краю, П.А. Грабовський звернувся до публіцистики. У своїх публіцистичних доробках письменник приділив увагу не тільки народній освіті, а й вихованню молоді як основи суспільства часів майбутньої незалежності. Так, поет мав неабиякі сподівання на звільнення з-під гніту царської адміністрації. Але побачити революційні зміни поету не судилось. Він помер у грудні 1902 року далеко від Батьківщини – у Тобольську.

Михайло Коцюбинський-письменник імпресіонист

 160 років від народження 

 Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864р. – український письменник, драматург, громадський діяч. Михайло Коцюбинський увійшов до української літератури як один із найкращих стилістів і майстрів української художньої прози. Передчасна смерть обірвала заплановані і розпочаті ним твори та нариси. Збереглися листи, які тільки тепер видаються повністю і мають великий біографічний та художній інтерес. Твори Коцюбинського друкувалися в журналах «Життя», «Російське багатство», «Південний огляд», «Завіти» та в інших, значна частина творів, створених письменником, з'явилася у перекладах німецькою, французькою, шведською, польською, мадярською та іншими мовами. Сам автор знав 9 мов, зокрема грецьку, кримськотатарську, циганську. Кращі твори видатного українського письменника М. Коцюбинського – "Дорогою ціною", "Цвіт яблуні", "Intermezzo", "Сміх", "Сон", "Тінізабутих предків" та ін. 

Бабин яр Пам'ять на тлі історії

29 вересня 2024 року в Україні проводиться День пам'яті жертв Бабиного Яру. У цей день відзначають 83-річницю наймасовішого розстрілу в урочищі, який був проведений нацистами 29-30 вересня 1941 року. Тоді загинуло понад 33 тисячі людей.... Онлайн виставка книги "Бабин яр Пам'ять на тлі історії"У світі завжди будо дві раси..... Є ті, хто розпинає, і ті, кого розпинають, гнобителі і пригноблені, хто ненавидить і кого ненавидять, які заподіють страждань і страждають, гонителі та гнані. (М.Бердяяєв)

Читання в будці

(до місячника шкільних бібліотек та дня тварин)

Діти не хочуть читати, тому що їм не цікаво? А якщо читати з нами, то дуже цікаво! Сьогодні з учнями 2-го та 4-го класу ми влаштували "Собаче читання"! Це цікаво, бо ми відгадували, розповідали, мріяли, а також корисно, бо разом з читанням ми робили веселу зарядку!!

                                                          Читання як відпочинок

Для маленьких читачів нашої шкільної родини, пропоную хвилину відпочинку. Прочитати казку про добру собачку під назвою - "Кус, що не любив кусатися" перейшовши за посиланням https://xn--80aaukc.xn--j1amh/kus.html. Для тих хто не вміє читати , або трохи лінується, пропоную послухати аудіо казку перейшовши за цим посиланням https://youtu.be/Ri2jqdLmbnk

Розвивай свій розум - читай

 (Бесіда до місячника шкільних бібліотек)

«Усе минає, а слово залишається. Зникають у безвісті держави, володарі, раби, на порох розсипаються величні будівлі, вмирають дерева, пересихають ріки, гори перетворюються на купи каміння, все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається і несе крізь час голос людської душі». На зустрічі з учнями 7 класу ми розмовляли про цікаві вирази та їх значення. Роздивлялися цікаві картинки та висловлювали свою думку! У кожного своя уява та вона дуже різноманітна та цікава, особливо коли ти полюбляеш читати!  

Книжка про те як полюбити книжки)

(Інформаційна хвилина до місячника шкільних бібліотек) 

Сьогодні знайомлю усю шкільну родину з книгою- "Книжка яка допоможе полюбити книжки навіть тим, хто не любить читати" автор Француа Буше. . Сама назва звучить інтригуюче, а це ви ще в середину не дивилися! Там на вас чекають неймовірні випробування, та корисні поради про те, як усе життя ковтати книжки і при цьому не товстішати. Доведено авторкою: краще щодня мати на вечерю книжку, а не тістечка чи сардельки!

Свіжоспечений день хліба

(До місячника шкільних бібліотек)

Сьогодні Всесвітній день хліба. Ми тримаємо хліб у руках щодня, ми настільки звикли до нього, що не уявляємо життя без нього. «Хліб-усьому голова! Чи замислювалися ви коли-небудь, чому хліб завжди був у такій пошані? Сьогодні діти відповіли на ці та інші питання, а також розповіли про те, як роблять хліб і як виробляють борошно! Наші діти були найкращими і дуже добре впоралися з усіма завданнями!

День гарбуза у бібліотеці 

(До місячника шкільних бібліотек)

 Гарбуз -чудо овоч, рослина баштанне. Найближчими родичами гарбуза є кабачки, огірки, патисони. Та й кавун з динею можна до неї в родичі записати. На зустрічі з 5 класом ми провели веселе читання з ребусами, танцями та цікавими фактами про гарбуз. 

День української писемності та мови

( До місячника шкільних бібліотек)

3 10 цікавими фактами про українську мову познайомилися учні четвертого класу. Дізналися про її красу, унікальність, мелодійність, пестливість та незвичайність! Діти четвертого класу неймовірні та дуже кмітливі. Відмінно прочитали вірш Т.Г. Шевченка "Заповіт", який був перекладений 147 мовами народів світу. Познайомилися зі зменшувальними словами, зі словами паліндромами та прочитали найдовше слово в українській мові. Наша мова неймовірна, бережімо її. 

День книги рекордів Гіннеса

Кожного року у третій четвер листопада відзначається Всесвітній день книги рекордів Гіннеса. Свято започаткували у 1955 році, дата обрана на честь дня, коли Книга рекордів Гіннеса здобула титул найбільш продаваної книги з авторськими правами, а вигадав її промисловик сер Хью Бівер.Рекорди у книзі реєструються в трьох категоріях:-най-най: більше, менше, швидше, довше і т. д., тобто те, що можна порівняти і має змагальний критерій;-найперше (підкатегорії: найдавніше і найстаріше з існуючого): перше в теорії, за легендою, версії, прототипи, проєкти, передісторія, спроби (у тому числі невдалі); перший діючий – зразок; перше масове, серійне, широкого споживання; перші серед чоловіків і жінок;-єдине у своєму роді: те, що має винятковий характер, неможливо повторити, є екзотикою.Українці також знайшли своє місце в Книзі рекордів Гіннеса і наших там – майже сотня! А ви знали, що книга «Хочу на Марс» видавництва «Ранок» встановила рекорд України, як перша в Україні книга створена за допомогою штучного інтелекту. Рекорд був засвідчений представниками Книги рекордів України. Як виглядає ця книга, а також перша книга рекордів Гіннеса, дивітся в онлайн виставці.

День толерантності

 На бібліотечному заході з учнями 2 та 3 класу ми познайомилися з кольорами толерантності та для чого потрібна толерантність, що вона означає. Але під час занять сталась невеличка пригода, наші кольори зникли і повернути можна було тільки якщо об'єднатися разом та виконати цікаві та різноманітні завдання. Діти співали, писали танцювали та дуже вміло впоралися з завданнями, та кольори толерантності повернулися, а учасники були у фееричному настрої. 

День Гідності та Свободи

(Онлайн виставка книжок)

Ми кожен рік згадуємо та розмовляємо про день Гідності та Свободи, а що означають слова "Гідність" та" Свобода" ?Гідність - усвідомлення людиною своєї громадської ваги, громадського обов'язку. Свобода - відсутність політичного й економічного гноблення, утиску й обмежень у суспільно-політичному житті якого-небудь класу або всього суспільства.Багато віршів написано про події цоьго дня і ось один з них: 

 Тиша плаче…Скажете: «Так не буває!»Не буває…В це повірить хотіла б і я,Та, на жаль, схід країни палає,Не одна гірко плаче сім'я.Йде війна…Налетіла, розбила, спалила,Понівечила долі й життя!І де взялась та клята сила,Те тероризмове виття?Мати й син – горді єдністю цею ,Та нема материнства в війни!Все живе прикриває землею,А жінкам додає сивини .Вже із сліз по загиблих – струмочки ,Рвуться міни й снаряди в садах,Ми дійшли до критичної точки,Як же вийти на правильний шлях?Мовчить тиша… В мовчанні утіха,Щастя й мир говіркі не завжди.Принесіть , ангелята , нам сміху,Не впускайте в домівки біди !

 Михальчук А. Б.


Жахіття Голодомору

Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932—1933 років в Україні складається із загальнонаціонального тому та 18 регіональних томів, які підготовлені в регіонах, що постраждали від Голодомору 1932—1933 років в Україні: Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Луганській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Черкаській, Чернігівській областях та в м. Києві. Підготовка томів здійснювалася обласними та Київською міською державними адміністраціями під керівництвом УІНП. Але це єдині книги про Голодомор. Дуже багато написано про цю жахливу подію, бо ми не маємо права про це забувати.  

День домашніх тварин

30 листопада – це справжнє свято для всіх, хто любить кішок, собак, папуг та інших домашніх улюбленців. Цей день має міжнародний статус і відзначається як Всесвітній день домашніх тварин. Недарма їх називають нашими меншими братами, адже вони так само потребують уваги, турботи та піклування. Особливо це стосується домашніх улюбленців, які повністю залежать від своїх господарів. Учні 4 класу – справжні поціновувачі тварин, адже майже кожен має свого улюбленця, а дехто – навіть кількох. На бібліотечному заході ми обговорювали, як правильно доглядати за тваринами, ділилися цікавими та відважними історіями про них. Бібліотекар також запропонувала прослухати захоплюючу аудіоказку про собачку Зосю, надавши посилання для прослуховування у вільний час. 

«Святий Миколай й магія книг»

Кожна книга про новорічні свята несе в собі диво. Свято Миколая діти чекають з нетерпінням. Адже воно чарівне та незвичайне. І якщо вірити написаним книжкам, то в цей день завжди відбувається диво. Наприклад "Книга яку треба прочитати до Дня Святого Миколая" видавництва "Час майстрів" розповість нам як підготуватися до свята, а про незвичайні побажання розповість книга "Лист до Миколая", автор Юлія Смаль. Про незвичайну подорож у книзі "Подарунок від святого Миколая" автор Дзвінка Матіяш, а книга "Прийди до нас Миколаю" запрошує дітей молодшого та середнього шкільного віку насолодитися затишком передріздвяної доби. Історії тут не лише світлі та щирі, а й повчальні: вони покажуть дитині, як доброта та добрі вчинки можуть змінити світ на краще.  

Микола Леонтович-композитор, педагог.

(До дня народження)

13 грудня 1877 народився Микола Леонтович, композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог. 1898 закінчив Кам'янець-Подільську духовну семінарію. Протягом 1898–1918 років викладав спів, музику й деякі інші дисципліни у духовних і світських навчальних закладах Поділля та Донбасу.Найвищим досягненням композитора вважають пісні "Щедрик" і "Дударик", в яких Леонтович досягнув максимальної ритмічної організації. Особливо популярним був і залишається "Щедрик", в якій органічно поєднані прийоми народного багатоголосся з досягненнями класичної поліфонії й кожен голос відіграє цілком самостійну виражальну роль, відтворюючи найтонші зміни настрою в пісні, подаючи кожен художній образ у граничному завершенні."Щедрик, щедрик, щедрівочка" - найвідоміша різдвяна пісня не тільки в Україні, а й у всьому світі. Пісня про ластівку, яка прилетіла до господарів, має понад 1000 різних інтерпретацій і супроводжує кожне українське Різдво.

Це була дійсність хижа й жорстока, як зграя голодних вовків. Це була дійсність, безвихідна, неминуча як сама смерть...М. Хвильовий. "Я (Романтика)"

Микола Хвильовий, справжнє прізвище якого Фітільов, народився 13 грудня 1893 року на території сучасної Сумської області в селищі Тростянець у родині вчителів.М.Хвильовий уважав своїм літературним учителем Михайла Коцюбинського.Свої твори М.Хвильовий писав у стилі Імпресіонізму.А за світовідчуттям М. Хвильовий був романтиком.За своїми політичними переконаннями М. Хвильовий Український комуніст.Микола Хвильовий – є основоположником нового типу прозописьма.Число «13» фатальне у житті Миколи Хвильового. Тринадцятого – він народився і помер.Життя М.Хвильового закінчилося самогубством – він застрелився у своємо кабінеті. Прожив він лише 40 років.Верхньоторецький НВК 

«Люби простий народ. У тебе, я знаю, козацька душа, то не запаскудь її в панському болоті». М. Старицький (До дня народження) 

Письменник, перекладач, театральний і культурний діяч, корифей українського побутового театру який став справжнім джерелом живлення для культури. Самовіддане служіння і напружена праця зробили його відомим поза кордонами Батьківщини. Автор рядків пісні - «Ніч яка, Господи, місячна, ясная, зоряна, видно, хоч голки збирай. Вийди коханая, працею зморена, хоч на хвилиночку в гай…». Слова поклав вперше на музику М. Лисенко, хоча всесвітньо відомою пісня стала з мелодією Андрія Волощенка та Василя Овчиннікова. Помер у квітні 1907 року.

Чай - напій номер один у всьому світі!

Кожного року 15 грудня відзначається День чаю – неофіційне свято, яке спочатку проходило у країнах, де виробляють чай. Свято остаточно набуло статус міжнародного у 2005 році після обговорень на всесвітніх форумах у Порту-Алегрі та Мумбаї. Датою святкування обрано день прийняття «Світової Декларації Прав працівників чайної індустрії».Чай – це відомий усьому світові напій, який має дуже багато різновидів. Найпопулярнішими видами є чорний та зелений. На бібліотечному заході з третім класом ми прочитали чарівну казочку про чай, дізналися про різновиди чаю, відгадали загадки та склали прислів'я про цей чудовий напій.  

Чорнобиль... Одне слово, яке назавжди змінило долю мільйонів людей.(Інформаційна хвилина) 

Невидима загроза, що прийшла вночі 26 квітня 1986 року і залишила слід, який і досі болить. Радіація забрала життя людей, зруйнувала всі плани на майбутнє, розділила час на "до" та "після". Чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації?Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але було відсутнє визнання цього дня на державному рівні.Страшні події 1986 ніколи не зітруться з пам'яті теперішніх та майбутніх поколінь. 14 грудня ми згадуємо тих, чиє життя забрав Чорнобиль, і намагаємося вирішити безліч проблем тих, хто втратив здоров'я на ліквідації чорнобильської аварії.Схиляємо голови перед пам'яттю тих, кого вже немає серед живих – ваш подвиг безцінний, він назавжди залишиться у наших серцях. 

Марко Вовчок (До дня народження)

Справжнє ім'я: Марія Олександрівна ВілінськаВона була єдиною в українській літературі жінкою-письменницею наприкінці 50-х років ХІХ століття. Марію Вілінську називають «українським Жорж Сандом», вважають «фатальною жінкою». Вона зна­ла близько 10 іноземних мов.Повість «Маруся» отрима­ла нагороду Французької академії і була рекомендована для обов'язкового вивчення в французьких школах.Була особисто знайома з Тарасом Шевченком, Пантелеймоном Кулішем, Миколою Костомаровим, Іваном Тургенєвим, Жулем Верном, Дмитром Менделеєвим, О. Бородіним, І. Сєченовим, О. Герценом, Л. Толстим.Марко Вовчок ніколи не заперечувала вигадки про себе і не спростовувала публічно помилки стосовно її біографічних даних. Письменниця була впевнена, що біографію людини варто писати тільки після її смерті. Вона ніде не друкувала свого портрета до 1902 року. Марко Вовчок прожила 73 роки

Світло Різдва в книжках

 Книжкова виставка «Світло Різдва в книжках» є захоплюючою та надихаючою колекцією яскравих літературних, присвячених одному з найсвітліших і чарівніших свят — Різдву. Вона запрошує відвідувачів у світ книг, різдвяна тема яких розкрита у різних жанрах: від класичних різдвяних історій до сучасних оповідань та ілюстрованих видань для дітей. на виставці можна побачити книги, в яких описуються святкові звичаї, сімейні традиції та світлі моменти, пов'язані з цим часом року. 

"Казка про Новий Рік: як звірятка зустріли свято"

Одного разу всі мешканці казкового лісу сильно посварилися і вирішили більше ніколи не спілкуватися один з одним. Вже ніхто точно не пам'ятав, з чого почався конфлікт, але всі були дуже вперті і горді. Накопичені образи не давали їм зробити перший крок, і звірі нудьгували на самоті. Але звісно це казка про Новий рік, тому закінчиться вона чарівним дивом.Наближалися свята, лісові жителі згадували торішню веселу зустріч Нового року і думали, як відсвяткувати таку важливу подію в цьому році. Але миритися ніхто не збирався. В результаті кожен вирішив зустрічати Новий рік самостійно.Ближче до 31 грудня почалися перші труднощі. Білочка прикрасила ялинку шишками і горішками, але нічого не змогла вигадати з освітленням. «Нічого, так теж дуже красиво», – подумала вона і засумувала. Адже насправді її ялинка не світились і не сяяла, як кожного року до того.У Зайчика була інша проблема – він знайшов гарну гірлянду і вже уявляв святкові новорічні вогники, але от ніяк не міг дістати до ялинки, адже був дуже маленького зросту.Лиса приготувала багато святкових страв, прикрасила маленьку, але охайну сосну і вже збиралася святкувати, як раптом згадала, що зовсім не вміє співати. Новий рік без пісень ніяк не вкладався в її голові і це був головний привід для розладу.Вовк не розбирався в естетиці і тим більше не вмів готувати. Відсутність святкового настрою, їжі і ялинки зробило його похмурим і злим. А Ведмедик, реально оцінивши ситуацію, і зовсім вирішив, що проспати Новий рік – цілком пристойна ідея.І схожа ситуація сталася в кожному будиночку казкового лісу. Новий рік був сумним і нудним. На цьому і закінчилася б наша казка про Новий Рік, якби не святкові чари.Звірі змирилися зі своїм становищем і не чекали нічого доброго і цікавого. Але в саму новорічну ніч їм захотілося відчути святкову магію. Всі пам'ятали, як красиво і чудово було в минулому році веселитися разом біля найбільшої ялинки в лісі. Вони вирішили, що новорічне диво пов'язане саме з цим місцем і поспішили туди.Минуло зовсім небагато часу, і біля великої пухнастої ялинки зібралася вся лісова компанія. Побачивши один одного, вони захотіли поговорити, запитати про справи, але згадали про сварку. Та ніхто навіть не міг згадати причину сварки. Звіряткам раптом стало дуже соромно. Як можна бути таким впертим і гордим? Як можна стільки тримати образи в собі? Вони зрозуміли один одного без слів і міцно обнялися. Світ вже не здавався таким тьмяним, але без новорічних вогників, пісень і веселощів було дуже сумно.– А Які ж ми були дурні. Адже це ми самі зіпсували собі свято. До Нового року залишилося зовсім небагато часу, по-справжньому підготуватися вже не встигнемо, – жалілись звірята. В ту мить здавалося, що ніхто не в силах змінити ситуацію.– Досить розпускати нюні! – раптом пролунав гучний хрипкий голос. Це був Ведмедик, якого розбудив шум біля великої ялини. – Ми зібралися разом, а це головне, адже сила – в єдності. Давайте швиденько прикрасимо ялинку, чим зможемо, принесемо свою їжу і будемо співати пісні. Нехай свято не буде таким красивим, але все ж ми можемо зробити його веселим. Хіба не так? – продовжив він.Звірята погодилися, посміхнулися і побігли по домівках. На цей раз по іграшки, цукерки, горішки та гірлянди. Більше ніхто не сумував, все поспішали, щоб встигнути до Нового року.Яке ж було їх здивування, коли вони повернулися і побачили красиву прикрашену ялинку, новорічні вогники, сніговика, різнокольорові лампочки на інших деревах і безліч солодощів на столі, який з'явився так само раптово, як і все інше. До звірят прийшло Новорічне Диво і подарувало справжнє свято, яке вони заслужили. Адже вони зрозуміли головне! Запам'ятайте і ви мораль цієї казки про Новий рік – не збирайте свої образи, вчіться пробачати інших і не бійтеся зробити перший крок. Тільки разом з друзями можна знайти щастя і зустріти диво.

Автор – Маргарита Сурженко

Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину - Василь Симоненко. 

 (90 років від народження)

 Василь Андрійович Симоненко народився 8 січня 1935 року в селі Біївцях Лубенського району, що на Полтавщині, в селянській родині. Вірші почав писати ще з шкільних років.В.А. Симоненко – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (посмертно) та літературної премії імені Миколи Островського (посмертно). В Україні встановлена щорічна літературна премія імені Василя Симоненка, а на Черкащині – обласна літературно-публіцистична (з 2001 р. - літературна) премія «Берег надії» імені Василя Симоненка.Його іменем названа вулиця в м. Черкасах та обласна бібліотека для юнацтва. В редакції газети «Черкаський край» створено «Музей В. Симоненка» (2005 р.). 

Щороку 11 січня в світі відзначається приємне свято – Міжнародний день «Дякую». Часто в поспіху ми забуваємо сказати це слово, а воно є надзвичайно потрібним. Пропоную прочитати невелику казочку - Дякую!Того ранку єнотик Гостроносик прокинувся раніше. Він тихенько вийшов з дому, щоб взяти зібрані учора корінці і помити їх.
Поки повернувся, прокинулась матуся:
-- Дякую, мій рідний.
Малюк прибрав швиденько жовте листя, яке заніс вітер через відчинене вікно прямо в улюблене крісло бабусі.
-- Дякую, -- сказала вона.
Після сніданку Гостроносик допомагав татові майструвати гойдалку.
І разом з білочками Руданкою та Стрибункою, зайченятами Куциком і Вуханем, їжачком Колем раділи забавці.
Звірята хором дякували єнотам за нову розвагу.
А вдома малюк спитав у мами:
-- Мамочко, я сьогодні стільки раз чув "дякую", але не знаю, що воно означає.
-- Це слово-відповідь на зроблене добро. Чи допомогу, -- сказала ненька.
-- Значить і я за вечерю можу тобі подякувати? -- спитав єнотик, доїдаючи соковиті ягідки.
-- Звичайно, любий.
З того часу "дякую" у єнотиковій домівці значно побільшало.

Історія створення українського гімну (до дня ухвалення державного гімну)

 Історія створення українського гімну починається 1862 року, коли український етнограф, фольклорист і поет Павло Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна». Одразу після написання вірша його поклав на музику друг і однодумець П. Чубинського М. Лисенко. Створена на його мелодію пісня набула певного поширення на Наддніпрянщині і час від часу звучала допочатку XX ст. Згодом музику до вірша П. Чубинського створив і К.Стеценко. Проте остаточно пісня-гімн «Ще не вмерла Україна» утвердилась у свідомості українського народу саме в співавторстві П.Чубинського і М. Вербицького.На хвилі піднесення українського патріотичного і духовного життя на в 60-х роках XIX ст. в одному із львівських журналів було надруковано вірш «Ще не вмерла Україна». Цей вірш сподобався М. Вербицькому своїм патріотичним змістом, легкістю форми, і він поклав його на музику спочатку як солоспів у супроводі гітари. Згодом М. Вербицький зробив із піснісолоспіву - хорову композицію.На тлі інших пісень духовно-патріотичного змісту «Ще не вмерла Україна» вирізняється широтою осмислення історичної долі народу, передбаченням його духовного відродження. Як національний гімн пісня «Ще не вмерла Україна» була визнана І. Франком, Лесею Українкою, українськими громадами за кордоном. Особливо знаковим було авторство пісні, адже її створили наддніпрянець і галичанин, що знаменувало соборність українських земель. Офіційна музична редакціяна України, ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року.

Українська соборність Соборність як термін має багато визначень. Одне з них, наприклад, таке: «морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток».День соборності України теж пройшов багато етапів сприйняття та трактувань. А найважливіші історичні факти найкраще зберігаються у книжках.   

Пропоную прочитати нашим учням на вихідних днях цікаву казочку.Кошенятко заблудилось.Кошенятко розгубилось.Плаче, бідне, серед двору.Всім розказує про горе.Няв, няв, няв!Знайдіть матусю!Без матусі я боюся.Тут ворона прилетіла.Походжає, склавши крила.Запитало кошеня:Може, мама Ви моя?Ні! У тебе крил немає.Ти біжиш, а я літаю.В тебе шерсть, а мене пір"я.Зверху бачу все подвір"я.Поможу тобі, кра-кра!Є під хатою нора,Там живе така ж тваринка:Довгий хвостик, сіра спинка.Кошенятко біля хатиСтало матінку чекати.Раптом з нірки тишком-нишкомВибігає сіра мишка.Котик радісно:"Мяв-Мяв!Мамо, я тебе шукав!"А вона йому: "Дурненьке!Ти - великий, я - маленька.В мене лапочки тонкі,А у тебе он - які!Пі-пі-пі, шукай ти мамуІз великими ногами".Що лишилось кошеняті?Знову маму йде шукати,Бачить звіра. В нього рогиІ великі довгі ноги.Запитало кошеня:Може, мама Ви моя?А корівонька: "Му-му!Я до себе не візьму!Мій синочок не такий.Він - великий, ти - малий.На ногах копит не маєш,Босий по землі гуляєш.В тебе лапки з пазурами.Біля будки твоя мама".Няв - няв - няв! Знайшлась матуся!Все, як в мене: вушка й вуса!А собачка каже: "Ні!Бо не родич ти мені!Всі коти живуть у хаті.Ми ж повинні працювати.Гав - гав - гав! Не плач, маленьке.Мамочка твоя близенько.Он гуляє між кущами,Доганяй швиденько маму!".Киця запитала: "Няв,Де, синочку, пропадав?Я тебе шукаю зранкуІ готова до сніданку".Пригорнула, обійняла,Молочком нагодувала/

Петро Гулак-Артемовський-класик нового українського письменства.( до 235 річча від народження)1790р. 27 січня – в місті Городище на Черкащині народився Петро Петрович Гулак-Артемовський, письменник, перекладач, один із класиків нового українського письменства. Народився письменник у родині священика. Отримав ґрунтовну домашню освіту. Закінчив «курс богословського навчання» в Київській духовній академії, але замість духовної кар'єри обрав світське життя. Кілька років викладав у приватних пансіонах Бердичева, вчителював у маєтках польських поміщиків на Волині. Водночас займався самоосвітою. Викладання стало його покликанням, якому письменник віддавав усі свої сили. Професор, декан, ректор (1841-1849), почесний член (1855) Харківського університету. Водночас працював у Харківському і Полтавському інститутах шляхетних дівчат. Дослужився до звання дійсного статського радника (цивільний чин, що прирівнювався до генеральського звання і давав стан потомственного дворянина). Автор першої української романтичної балади «Рибалка». Особливу популярність мала антикріпосницька сатирична байка «Пан та собака» (1818) – один із найгостріших творів української літератури того часу. Байка написана живою розмовною мовою.Вірний пес стеріг господи, цілу ніч брехав,А на ранок пса побили: спати не давав!Другу ніч проспав, як мертвий; в дім забрався злодій;А на ранок пса побили, щоб стеріг господи.(Переклад Миколи Зерова)Помер 13 жовтня 1865-го у Харкові, під час ранкового богослужіння. Похований на першому міському кладовищі. Нині там Молодіжний парк.

Голокост – слово, в якому закодовано мільйони жахливих смертей безневинних людей. Людей, яких позбавили всього людського інші люди за вказівкою однієї людини. Хіба цьому можна знайти якесь пояснення? Книги зберігають події усіх років. Книга "Акварелі" короткий опис.

Діні Ґотлібовій 12 років. Вона – єврейка, в'язень табору Біркенау (Аушвіц). Її номер – 61016. Невідомо, як би закінчилася історія дівчинки, якби не «Білосніжка та сім гномів». Перед Різдвом 1943 року вона намалювала на дерев'яній стіні бараку мультиплікаційних героїв, щоб потішити дітей. А потім стала табірною художницею.«За наказом Бьома я спочатку малювала номери на бараках. Потім до нашого сімейного табору приходили есесівці й приносили мені фотографії своїх дружин, наречених або дівчат. Із цих фотографій я малювала портрети».Опісля Діна малюватиме акварельними фарбами портрети ромів, над якими проводив експерименти німецький лікар Менґле, готуючи дисертацію… Чи думала тоді Діна, що ці малюнки стануть речовими доказами? Звісно, ні.Коли Діна залишить табір, одружиться із дійснеївським мультиплікатором Артом Бебітом, жінка захоче відсудити свої табірні малюнки. Але музей Аушвіц стверджуватиме, що «акварелі – це документ», а ромів змусили позувати. Тому малюнки художниця не отримає.

У цьому романі Лідія Осталовська порушує тему геноциду не лише євреїв, а й ромів. Вона вводить у текст цитати із архівних матеріалів, спогадів, інтерв'ю тощо.


Всеволод Нестайко

30 січня 1930 року на Житомирщині народився Всеволод Нестайко у звичайній сім'ї. До 95 років від народження пройшов захід "Перша книга В.Нестайко" на якому учні 3 класу познайомилися з короткою біографією письменника та з першою книжкою Шурка і Шурко, яка вийшла у 1956 році. Прочитали оповідання "Шурко і Шурко" та визначили головну думку цього оповідання. 

День пам'яті Героїв Крут

29 січня Україна відзначає День пам'яті Героїв Крут. Цього дня ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців. Вранці 29 січня 1918 року розпочався наступ більшовиків на станцію Крути. За різними даними їх було від 4 до 6-7 тисяч. З українського боку в бою під Крутами брали участь 300-600 бійців. Бій тривав кілька годин: були відбиті декілька атак, бойові втрати більшовиків складали до 300 убитих, а ще поранені, полонені. У бою під Крутами українські війська виконали наказ командування - наступ більшовиків було зупинено. Що року ми згадуємо про цих хлопців і неприпиняємо дякувати їм за їх сміливість.

Петро Гулак-Артемовський-класик нового українського письменства.

( до 235 річча від народження)1790р. 27 січня – в місті Городище на Черкащині народився Петро Петрович Гулак-Артемовський, письменник, перекладач, один із класиків нового українського письменства. Народився письменник у родині священика. Отримав ґрунтовну домашню освіту. Закінчив «курс богословського навчання» в Київській духовній академії, але замість духовної кар'єри обрав світське життя. Кілька років викладав у приватних пансіонах Бердичева, вчителював у маєтках польських поміщиків на Волині. Водночас займався самоосвітою. Викладання стало його покликанням, якому письменник віддавав усі свої сили. Професор, декан, ректор (1841-1849), почесний член (1855) Харківського університету. Водночас працював у Харківському і Полтавському інститутах шляхетних дівчат. Дослужився до звання дійсного статського радника (цивільний чин, що прирівнювався до генеральського звання і давав стан потомственного дворянина). Автор першої української романтичної балади «Рибалка». Особливу популярність мала антикріпосницька сатирична байка «Пан та собака» (1818) – один із найгостріших творів української літератури того часу. Байка написана живою розмовною мовою.Вірний пес стеріг господи, цілу ніч брехав,А на ранок пса побили: спати не давав!Другу ніч проспав, як мертвий; в дім забрався злодій;А на ранок пса побили, щоб стеріг господи.(Переклад Миколи Зерова)Помер 13 жовтня 1865-го у Харкові, під час ранкового богослужіння. Похований на першому міському кладовищі. Нині там Молодіжний парк.

Книжковий світ

Кожну першу середу лютого бібліотеки відзначають - день читання вголос. У нашій бібліотеці пройшов захід "Книжковий світ" на якому діти початкових класах по малюнках відгадували прислів'я про книги, назву казок та назву мультфільмів. Після відгаданої назви вони читали вголос уривки з казки та також читали уривки мультфільмів за дієвими особами. Заняття було корисним та цікавим.

День єднання

(Інформаційна хвилина) 

День єднання оголошено для "посилення консолідації" українців, зміцнення їхньої "стійкості" на тлі зростання гібридних загроз, пропагандистського та морально- психологічного тиску на суспільну свідомість. Традиції свята 16 лютого в українських містах і селах підіймають державний прапор і виконують гімн. У цей день доречно вдягнути вишиванку або одяг з патріотичним принтом. Також можна начепити синьо-жовту стрічку. Також багато віршів написано про цей день і ось один з них - вірш Сергія Ущапівського "До Дня єднання"

Та не однаково мені, як далі жити, Моя земля — це скарб моїх батьків,Які навчили понад все її любити,І та любов — це спадок всіх віків. В нас все своє, не треба нам чужого, Що маєм — наше, і не маєм нарікань. Ні в кого зовсім ми не просимо нічого, Тож не пробачим зайвих зазіхань. В серцях нескорених є віра, як граніт, Тверда в своїх благих переконаннях. Єднання нації вже піднялось в зеніт, Зачувши хижий дух у запитаннях. Ми — уособлення державності країна, У назві тій для нас заховане святе. Тож хто за що — не знаю, ми — за Україну, Лихий думками лиш би зрозумів оте…

Його називають «українським Гомером»

1905 року 20 лютого – у селі Дермань на Рівненщині в заможній селянській родині Олексія Антоновича й Настасії Улянівни Самчуків народився один з найвизначніших українських письменників XX століття Улас Самчук. Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Улас Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», збірки оповідань «Месники», «Віднайдений рай», низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932-1933 років. У 80-х роках йшли розмови про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію за «Волинь», але, на жаль, до кінця справа не була доведена.

Символ незламного духу

Ця книжкова виставка присвячена пам'яті Героїв Небесної сотні, які віддали своє життя за свободу та гідність України під час Революції Гідності.Небесна сотня – це символ незламного духу українського народу, його прагнення до справедливості та європейських цінностей. Ці люди різного віку та професій об'єдналися в боротьбі проти режиму, який порушував права людини та свободу слова.На виставці представлені книги, які розповідають про події на Майдані, про героїзм та жертовність учасників Революції Гідності, а також про значення цих подій для майбутнього України.

 ВІрш "Небесна сотня"

Небесна сотня – це Господні діти Послало небо в допомогу нам. Це дуже важко – ніде правду діти Протистояти нашим ворогам. Небесна сотня – це посланці  БогаЗа нас віддали всі своє життя. І в них була лише одна дорога   –Пішли навіки в майбуття! Народ їх буде пам'ятать віднині, схиляти голову в журбі. А вороги нехай загинуть! Не буде горя хай тобі! Хай процвітає наша Україна, Підніме голову з руїн! Бо хто на неї посягне віднині Загине від меча і він! 

Про книгу "Другий рік війни"

(До третьої річниці від початку війни)

Понад рік тому російський агресор розв'язав війну проти України. Це відверта війна тиранії проти свободи. Для протидії агресору наші союзники — західні держави — ухвалили сотні безпекових рішень, були сформовані коаліції оборонної підтримки, впроваджені санкції, здійснено захист ринків, зокрема енергетики та продовольчого ринку, фінансової стійкості України.

«Ми боронимо й будемо боронити кожну частинку України. Настане час — звільнимо кожне місто, кожне село нашої держави. І змусимо окупанта відповісти за кожен постріл проти України, за кожну підлість проти українців. Якщо зможемо юридично — значить, юридично. Зброєю — значить, зброєю», — говорить Президент України. «Держава-зло має бути розбита. Рашизм повинен пройти через повну поразку: військову, економічну, політичну, юридичну».

Постійні ракетні удари, атаки російських дронів на мирні міста вимагають посилити протиповітряну оборону України. Тисячі квадратних кілометрів нашої території забруднені мінами та боєприпасами, які не розірвалися. Безпекове питання вимагає нової стратегії для гарантування Україні такого захисту від терору, який мають найбільш передові держави світу.

Мандрівка у світ Лесі Українки

( До дня народження Лесі Українки)

На бібліотечному заході учні 2-4 класів, поринули у світ біографії Лесі Українки. Спочатку вони згадували те, що вже знали, а потім відкривали для себе нові цікаві факти з життя великої письменниці. Читали її вірші та уривки з оповідань, а на завершення закріпили знання захоплюючою вікториною.

Магія слова

3 березня кожного року весь світ відзначає професійне свято – Міжнародний день письменника.Перший професійний письменник України Іван Нечуй-Левицький пішов з роботи вчителя російської мови заради письменництва на рідній солов'їній.Василь Симоненко терпіти не міг роботу журналіста, тому що не бачив у ній творчої свободи.Родина Бориса Грінченка розмовляла російською, але після прочитання «Кобзаря» письменник твердо вирішив спілкуватись виключно українською. Україні є ким пишатися. 

Наталя Львівна Забіла — перший лауреат Республіканської літературної премії ім. Лесі Українки, по праву вважається зачинателькою сучасної української дитячої літератури. Творчий шлях письменниці був досить довгим. Наталя Забіла народилася 5 березня 1903 року в Санкт-Петербурзі, в родині, де живопис, музика, література були органічною частиною сімейного життя. Дід її — відомий скульптор П. Забіла (Забела). Родинні зв'язки єднають письменницю з уславленими живописцями М. Ґе та О. Врубелем, письменниками Толстими. Маленька Наталя рано почала цікавитися літературою, яка згодом стала справою її життя. З дитячих років пробувала вона писати вірші. Чим приваблюють юного читача твори Наталі Забіли? Насамперед — материнською щирістю, справжньою любов'ю до дітей. Письменниця вводить читачів у чарівний і таємничий світ, де поруч казка і реальність, люди й тварини, дорослі та діти. Вона одне оспівує, з приводу іншого радіє, а з чогось і сміється, по – доброму, без глузування. Хтось впізнає себе, стане йому соромно: замислиться дитина — отже, мети досягнено! Особливе місце в творчості письменниці посідають віршовані казки — такі пісенні, легкі, цікаві. Поезії сповнені й прозові твори — повісті про життя дітей і дорослих. Це дуже повчальні твори, бо з них дитина дізнається про особливості поведінки і вчинків дорослих у різних життєвих ситуаціях, над чимось замислюється, робить висновки. Отак і формуються смак, характер, світогляд людини, тобто особистість. Наталя Забіла – померла 6 лютого 1985 року в Києві, проте залишиться на все життя в людській душі.

Не розчаровується лише той, хто ні на що не сподівається і нічого не чекає.

( Інформаційна хвилина До 65 річча письменниці Світлани Талан)

І чому ми, люди, починаємо жалкувати лише тоді, коли стає пізно? Найстрашніше те, що каяття приходить запізно, коли вже не можна нічого змінити. Зазвичай люди розуміють помилки свого життя або біля порожнечі чорної могили, яка готова назавжди відібрати рідну людину, або на порозі своєї вічності. А нам для того, щоб огорнути своїх рідних любов'ю, піклуватися про них, дається ціле життя. Ми вбиваємо час на непотріб, на якісь дрібниці, і все для того, щоб колись про це жалкувати?Це уривок з оповідання «Оголений нерв» (2015) письменниці Світлана Олегівна Талан, яка народилася 7 березня 1960р. на Сумщині у сім'ї вчителів. Не дивно, що її улюбленими шкільними предметами були українська мова та література. Після перемоги в літературному конкурсі серед учнів старших класів працювала позаштатним кореспондентом районної газети (Світлані тоді ледь виповнилося 15).Після школи не пішла на журналіста – вирішила продовжити династію. Закінчивши у 1983 Глухівський педінститут, деякий час працювала вихователем у дитячому садку та вчителем початкових класів. 1989-го переїхала на Схід України й по теперішній час мешкає у Сєвєродонецьку.Її романи – це реальні історії з життя на гостросоціальну тематику. Головні героїні – жінки-українки: ніжні й водночас сильні духом, зворушливі й чутливі. Вони закохуються й помиляються, злітають і падають… Але завжди поруч з ними крокує любов: до чоловіка й до дітей, до рідної домівки й взагалі до Батьківщини.Твори Світлани Талан неодноразово були лауреатами різноманітних конкурсів. Роман «Коли ти поруч», що було видано 2012-го у КСД українською та російською мовами, за рік розійшовся рекордним накладом у 80 тис. одиниць.

«Тарас Шевченко. Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю». 

 9 березня особлива дата для українців – День народження Тараса Григоровича Шевченка. Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий і боротьбою за визволення українського народу.Пройшло 211 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне. Український видатний митець залишив кілька важливих послань, які для українців стали закликом до дії. ЦІкаві факти про поета. Тарас Шевченко був невисокого зросту – трохи більше 164 см.Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.1384 – стільки пам'ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам'ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.Найменше в світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий. Гортати сторінки збірки можна лише кінчиком загостреного волоска через їхній неймовірно крихітний розмір.За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році був удостоєний звання Академіка гравіювання від Імператорської Академії мистецтв за гравюру за картиною Рембрандта Притча про робітників на винограднику.500 м² − площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.Основну освіту Кобзар отримував всього лише 2 роки в церковно-приходській школі. Багатьма знаннями поет зобов'язаний баронесі Софії Григорівні Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов, але основні знання мов Тарас отримав від лакеїв.Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, будучи успішним портретистом. 2500 рублів – еквівалент 45 кілограмів срібла – саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва. 15 років – стільки поет провів в Україні за все життя. У 14 років він виїхав із України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував із дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати.

Поезія у кожному серціЗ нагоди Дня поезії було проведено зустріч з учнями 5-го класу, під час якої обговорювалася роль поезії в житті людини. Учні ознайомилися з творчістю видатних українських поетів, спробували себе у складанні віршів та дізналися цікаві факти про українську поезію. 

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати